مزایای مدیریت استراتژیک

از جمله مزایای مدیریت استراتژیک (Strategic Management) این است که به سازمان این امکان را می‌دهد که به شیوه‌ای خلاق و نوآور عمل کند، حال آنکه یک سازمان بدون مدیریت استراتژیک، یک سازمان منفعل است که در مقابل فرصت‌ها و تهدیدات آمادگی لازم را ندارد و غافلگیر خواهد شد. در مقابل وضعیت انفعالی، اگر یک سازمان دارای مدیریت استراتژیک باشد، ابتکار عمل را در دست دارد و برای شرایط و سناریوهای مختلف آمادگی دارد .

 

بعد دیگر مدیریت استراتژیک منافع مالی آن برای سازمان است. تحقیقات گسترده حاکی از آن است که سازمان‌هایی که از مدیریت استراتژیک استفاده می‌کنند در مقایسه با سازمان‌هایی که از این مدیریت استفاده نمی‌کنند سودآورترند. بنابراین سودآوری به عنوان مهمترین بعد منفعت مالی برای سازمان اثبات شده است. همچنین تحقیقات نشان داده که شرکت‌هایی که سیستم‌های برنامه ریزی آن‌ها در قالب مدیریت استراتژیک است، معمولا در دوره‌های بلند مدت از نظر مالی دارای عملکرد بهتری هستند .

 

مزایای مدیریت استراتژیک

 

مزیت‌های غیرمالی مدیریت استراتژیک

 

علاوه بر منافع مالی، مدیریت استراتژیک به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتر در خصوص همه‌ی عوامل از جمله عوامل محیطی تصمیم‌گیری کنند. از سویی دیگر با یکپارچگی و همدلی در قالب یک نظام استراتژیک به سمت اهداف حرکت کنند .

 

دیگر مزیت مدیریت استراتژیک قطعا منظم‌تر شدن، روش‌مند عمل کردن، معقول و منطقی برخورد کردن با مسائل است. از دیگر سو در قالب یک سند استراتژیک که ذی نفعان بسته به نیاز، در جریان آن هستند، روحیه‌ی همدلی و گسترش ارتباطات به عنوان یکی از کلیدهای موفقیت شکل می‌گیرد .

 

رقابت پذیری کسب و کار از دیگر فواید استفاده از مدیریت استراتژیک است که مانع از عقب ماندگی سازمان شده و احتمالا می‌تواند در پیشرو شدن آن در میان رقبا بسیار موثر واقع شود .

 

نقش مدیریت استراتژیک بر افزایش بهره‌وری

 

بهره‌وری در قالب اجرای مدیریت استراتژیک افزایش می‌یابد که خود این امر منافع مالی و غیرمالی برای مجموعه به همراه خواهد داشت. از آنجا که بهره‌وری و ارتقای آن در سازمان‌های کنونی یک امر ضروری و گریزناپذیر است، مدیریت استراتژیک می‌تواند بسیار حیاتی و ضروری باشد .

 

انعطاف پذیری سازمان در شرایط امروزه که سرعت تغییرات بسیار زیاد است، امری اجتناب ناپذیر است که در پرتو مدیریت استراتژیک، انعطاف پذیری در دسترس خواهد بود .

 

این موارد تنها بخشی از مزایای مدیریت استراتژیک است که بیان شد، برای مثال مفاهیمی نظیر برندینگ چنانچه در یک ساختار استراتژیک توسعه یابند، بسیار کارآمدتر خواهند بود .

 

نقش مدیریت استراتژیک بر تحلیل محیط سازمان

 

استفاده از مدیریت استراتژیک به شما این امکان را می‌دهد که با تحلیل بازار، رقبا و محصولات، راهبردهایی را ایجاد کنید که منجر به رشد و پیشرفت شما شوند. همچنین، این روش به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی دقیق و کنترل بهتری بر روی عملکرد شرکت خود داشته باشید .

 

با بهره‌گیری از مدیریت استراتژیک، شما می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید، بازاریابی بهتری داشته باشید و بهره‌وری بیشتری را در اختیار خود قرار دهید. این روش به شما انعطاف‌پذیری بیشتری در مواجهه با چالش‌ها و فرصت‌ها می‌دهد و شما را در جهت موفقیت قرار می‌دهد .

 

* استراتژی‌های مدیریتی چقدر در کسب و کار اهمیت دارند؟ *

 

پس از مزایای فراوان مدیریت استراتژیک، آیا هنوز هم موافقت ندارید که این روش باعث پیشرفت و رشد کسب و کار شما خواهد شد؟ اگر می‌خواهید به شرکتتان انگیزه و پتانسیل بیشتری بدهید، حتما از مدیریت استراتژیک بهره بگیرید .

 

با ما همراه باشید و بهترین تصمیمات را برای آینده روشن کسب و کارتان بگیرید. از مزایا و فواید فراوان مدیریت استراتژیک بهره‌مند شوید و موفقیت را به دنبال خود بکشید .

 

مدیریت استراتژیک، کلید بهبود و رشد است ؛ این فرصت را از دست ندهید و همین امروز با ما تماس بگیرید .

 

021 916 93 930

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *