روش های شناسایی و حل مسئله در سازمان

در فرآیند شناسایی و حل مسئله (Problem Solving) در سازمان، مهمترین گام تشخیص صحیح مشکل یا مسئله است. وقتی یک سیستم پیچیده به شکلی صحیح و درستی کار نمی‌کند یا دچار نقصان شده، باید عیب یابی و ترمیم شود. روش تشخیص مسئله گام نخستین و مهم فرآیند است. برای مثال اگر شخصی دچار مشکل شود حیاتی‌ترین گام برای یک پزشک، تشخیص صحیح علت بیماری است. بعد از تشخیص درست، پزشک می‌تواند اقدام به تجویز و درمان کند .

 

درک صحیح از مسئله و شناسایی آن در سازمان های انسان محور نیز کلید ورود به اتاق حل مسئله است. اما تشخیص مسئله نیاز به تخصص، تجربه و دانش دارد که قطعا در یک کار گروهی میسر می‌شود .

 

شناسایی و حل مسئله در سازمان

 

شناسایی و حل مسئله در سیستم‌های ساده و پیچیده

 

یک سیستم ساده را در نظر بگیرید. برای مثال مدار یک کلید و یک لامپ را در نظر بگیرید. می‌توان با چند آزمون ساده مشکل را شناسایی کرد. اما این موضوع در سیستم‌های پیچیده نظیر بدن انسان، گروه‌های انسانی و سازمان‌ها به راحتی قابل تشخیص و شناسایی نیست زیرا عوامل، جدا از تاثیر منفرد بر سیستم، در فرآیند اثراتی دارند که تشخیص را سخت می‌کند. از این رو در سیستم‌های پیچیده با مجموعه‌ای از مولفه‌ها، تاثیرات آن‌ها و برهم کنش آن‌ها روبرو هستیم که تغییر یک مولفه ممکن است بر بخشی دیگر یا کل سیستم تاثیرگذار باشد .

 

مثالی دیگر از شناسایی و حل مسئله در سیستم‌های پیچیده

 

زمانی که یک زوج به وجود مشکلی پی می‌برند، به یک کارشناس خارج از خانواده که تخصص و تجربه کافی دارد، اعم از روانشناس، مشاور، یا تراپیست مراجعه می‌کنند. کارشناس از فضای بیرون از رابطه و بر مبنای اصول علمی و تجربه مشکل را شناسایی، معرفی و اقدام به حل می‌کند. حال یک سازمان جدای از مجموعه انسانی دارای مجموعه‌ای از فرآیندهای کاری، شغلی و … است. که بر بقای سازمان و استمرار آن تاثیرات کلیدی دارد .

 

برای شناسایی و حل مسائل در سازمان چه کاری باید انجام بدیم؟

 

برای شناسایی مسائل در سازمان، ابتدا باید یک فرآیند شناسایی و اولویت بندی مشکلات انجام داد. در این فرآیند، می‌توان از ابزارهای مختلفی مانند مصاحبه با کارکنان، برگزاری جلسات مشترک، مشاهده مستقیم عملکرد و … استفاده کرد تا مسائل و مشکلات را شناسایی کرد .

 

بعد از شناخت مسائل، باید به حل آن‌ها پرداخت. در این مرحله، باید به دنبال راه‌حل‌های مناسب برای هر مسئله بود و اقدامات لازم را برای اجرای این راه‌حل‌ها انجام داد. در این فرآیند، تعامل بین کارکنان و مدیران و اعضای تیم بسیار مهم است تا بهترین تصمیمات برای حل مسائل گرفته شود .

 

* تجزیه و تحلیل SWOT در کسب و کار + مزایای آن *

 

از دیگر روش‌های موثر برای شناسایی و حل مسائل در سازمان، می‌توان به استفاده از فن‌آوری‌های نوین اشاره کرد. امروزه، بسیاری از سازمان‌ها از ابزارهای نرم‌افزاری برای مدیریت مسائل و رصد عملکرد استفاده می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا مسائل و عملکرد سازمان را بهبود بخشند .

 

در نهایت، شناسایی و حل مسائل در سازمان امری حیاتی است که نیازمند توجه و تلاش مستمر همه اعضای تیم است. با تلاش مشترک و استفاده از روش‌های مناسب، سازمان‌ها می‌توانند به بهترین شکل ممکن عملکرد خود را بهبود بخشند و موفقیت بیشتری را حاصل کنند .

 

مجموعه‌ی کسب و کار اول با دپارتمان‌های تخصصی دانش محور و با تکیه بر تجربیات خود در کنار شماست تا باهم بر مسائل فائق آئیم .

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *