توهم کنترل و راه های مقابله با آن

اثر توهم کنترل یا Illusion of Control Effect یک نوع خطای ادراکی/شناختی است. افراد مبتلا به این خطای ادراکی تصور می‌کنند هنگامی که امور توسط ایشان، به واسطه ایشان و یا تحت نظارت و کنترل کامل ایشان انجام می‌شود نتیجه بهتر و کارآمدتر خواهد بود .

 

برای مثال فردی معتقد است اگر خودش برای خودش تاس بیاندازد، نتیجه‌ای متفاوت از آن دارد که دیگری برای وی تاس بیاندازد. حال آنکه از منظر علم احتمالات هیچ تفاوتی وجود ندارد، اما این حس کنترل شخص را دچار خطای شناختی می‌کند .

 

توهم کنترل

 

خطر توهم کنترل در تصمیم‌گیری مدیران سازمان

 

اگر در یک سازمان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و حتی مدیران میانی دچار این خطای ادراکی باشند، بسیاری از امور با خطا و یا بهره‌وری پایین انجام می‌شود و یا در کمترین حالت بهینه نخواهد بود. این امر مستقیما بر بهره‌وری کل سازمان تاثیر می‌گذارد .

 

یکی از موضوعاتی که باعث همدلی و نهایتا هم‌افزایی منابع انسانی سازمان می‌شود، داشتن حس مسئولیت و اختیار است. این امر چگونه میسر می‌شود؟ بی شک تفویض اختیار و به تبع آن مسئولیت منجر به ایجاد همدلی در سازمان خواهد شد، اما اگر مدیر یا مدیرانی امور سازمان را به فراخور و اقتضا بر اساس توهم کنترل تفویض اختیار نکنند، اساسا روحیه همدلی در سازمان تضعیف می‌شود .

 

* نقش مشاوره مدیریت در شناسایی و مهار توهم کنترل *

 

حضور مشاور یا مشاوران با شناخت کافی از این قبیل مسائل موجب می‌شود فرآیندهای سازمان اصلاح و نهایتا بهره‌وری سازمان افزایش پیدا کند. مجموعه کسب و کار اول با دارا بودن دپارتمان‌های تخصصی، آماده مشاوره به شرکت‌ها، سازمان‌ها و مدیران محترم می‌باشد .

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *