شکست در برندینگ (Branding) تحلیل علل و عوامل

برندینگ یکی از مهمترین عناصر برای موفقیت یک کسب و کار است. اما متاسفانه، بسیاری از شرکت‌ها با چالش‌ها و مشکلاتی در این زمینه روبرو می‌شوند و حتی گاهی ممکن است با شکست در برندینگ (Branding Failure) مواجه شوند .

 

اگر برندسازی را به عنوان یک فرآیند بلند مدت، با تمرکز بر تعیین هویت برند، توسعه استراتژی‌های بازاریابی، تبلیغات و ارتباط با مشتریان تعریف کنیم. هدف برندسازی، ایجاد یک شناخت قوی و ماندگار در ذهن مشتریان است .

 

* برندسازی یا برندینگ (Branding) چیست؟ *

 

برندسازی شامل ایجاد یک نام، لوگو، شعار و تصویرسازی است که باعث شناخت برند توسط مشتریان می‌شود. همچنین، برندسازی شامل تعیین ارزش‌های برند و ارتباط با مشتریان به منظور ایجاد اعتماد و وفاداری به برند است .

 

شکست در برندینگ

 

دلایل شکست در برندینگ

 

با این اوصاف یکی از دلایل مهم شکست در برندینگ، به ویژه در کسب و کارهای کوچک و بزرگ در ایران، عدم پیروی از دستورالعمل‌های علمی و شاخص‌های معتبر است. برخی از مدیران سنتی، به برندسازی اعتقاد ندارند و برخی دیگر، زمانی که کسب و کارشان توسعه پیدا می‌کند و خود را در عرصه رقابت تنگاتنگ با رقبای قدرتمندشان می‌بینند، نیاز به حضور مشاوران برند و بازاریابی را احساس می‌کنند تا بتوانند سهم بازارشان را حفظ کنند یا افزایش دهند. این در حالی است که برندسازی و مدیریت برند یک فرآیند مستمر و استراتژیک است .

 

به طور خلاصه فقدان نگاه استراتژیک، عدم بهره‌گیری از متخصصین موضوع به طور مستمر، عدم ارتباط موثر با مشتریان از جمله‌ی مهمترین عوامل شکست در برندسازی است .

 

چطور از شکست در برندینگ جلوگیری کنیم؟

 

برای جلوگیری از شکست در برندینگ، شرکت‌ها باید پژوهش و تحقیقات کافی را انجام داده و استراتژی‌های مناسب برندینگ را انتخاب کنند. همچنین، ارتباط مستمر و موثر با مشتریان و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت واقعی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین در صورت نیاز می‌توانند از متخصصین و مشاورین حوزه مدیریت و کسب و کار استفاده کرده و با هزینه‌ی کمتری از چالش‌های پیش رو عبور کنند .

 

در کل، شکست در برندینگ می‌تواند برای یک شرکت هزینه‌های زیادی داشته باشد. بنابراین باید با اهمیت به این موضوع، از بروز چالش در کسب و کارمان جلوگیری کنیم .

 

مجموعه کسب و کار اول با دارا بودن فکر و نگاه نو به این حوزه و همچنین تجربه‌های ارزشمند در این زمینه، و با بهره‌مندی از روش‌های نوین مانند به کار گیری هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف صنعتی و سازمانی ؛ آماده مشاوره به مدیران محترم، سازمان‌ها و کارخانجات می‌باشد. جهت اطلاع از راه‌های ارتباطی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید .

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *